Menstruace je přirozený cyklus, který patří k životu každé ženy v plodném věku. Objevuje se individuálně, nejčastěji mezi 11. – 12. rokem a ustává okolo roku padesátého. To je období přechodu neboli klimakteria. V této době žena ztrácí schopnost početí.

Princip menstruace

Během ovulace se uvolní vajíčko – ženská pohlavní buňka. Mění se děložní výstelka a je připravena na oplodnění. Jestliže k němu nedojde, děloha se nadbytečné výstelky zbavuje. Ta odchází z těla formou krvácení. Tento jev se pravidelně opakuje. Menstruační cyklus trvá v průměru 28 dní, jeho délka je individuální (21-35 dní). Jestliže dojde k oplodnění vajíčka a jeho uhnízdění, výstelka neodchází a menstruace se v průběhu těhotenství zastavuje.

Během menstruace je potřeba dbát na zvýšenou hygienu. Vhodné přípravky nabízí značka GYNELLA®. Její přípravky jsou obohacené o kyselinu mléčnou. Ta posiluje přirozenou ochranu intimních partií proti infekci.

Projevy při menstruaci

Základním projevem je krvácení, které trvá 2-7 dní. To může být spojováno s různými fyzickými a psychickými příznaky. Patří mezi ně bolesti břicha a hlavy, únava, nepravidelná stolice nebo nadýmání, citlivá prsa, změny nálada, podrážděnost nebo úzkost.

Menstruační kalendář

Pomáhá při sledování cyklu. Ukáže i zpozdeni menstruace. Může pomoci odhalit problémy. Zaznamenávají se do něj data začátku a konce menstruace, její síla a příznaky. Zpozdena menstruace může být příčinou některých zdravotních komplikací nebo ohlašuje těhotenství.

Nepravidelná menstruace může mít různé příčiny. Patří mezi ně špatný životní styl, stres, záněty v oblasti pánve nebo děložního čípku, nízký nebo vysoký objem tuku, užívání některých léků, dysfunkce ovulace nebo nástup perimenopauzy – mění se hladina hormonů v těle a tím dochází k ovlivnění celého cyklu.